Çamaşır Makinesi Program Simgeleri

Çamaşırların cinsine göre program seçimi hem yıkama performansı hem de tekstil ürünlerinin kullanım ömrü açısından önemlidir.

Çamaşır makinelerindeki ana programlar

A – Pamuklu – Ön Yıkama – 1 – 90° ; Bu program makine markasına ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Cihaz bu işlem esnasında ön yıkama yapar. Bu işlemde deterjan çekmecesinde bulunan ön yıkama bölümündeki deterjan kullanılır. Bu program en uzun programlardan biridir. Çamaşır türlerinden örnek vermek gerekirse çarşaf, nevresim takımı, havlu, bornoz yoğun yıkama programıdır.

Bu programda cihaz ön yıkama, ana yıkama, 3 durulama ve sıkma işlemi yapar.

B – Sentetik – Ana Yıkama – 2 – 60-40°; Deterjan çekmecesindeki ana yıkama bölümündeki deterjan kullanılır. Pamuklu programına (ana yıkama) göre daha hafif bir yıkama yapar. Bu yıkamada gömlek buluz gibi kırışıklıkların az olması gereken çamaşır türleri yıkanmalıdır.

Ön yıkamasız program yapar. Ana yıkama 3 durulama ve sıkma işlemi yapar.

Not ; Perde ve tüller için ön yıkama ve kırışık azaltma fonksiyonları seçilmiş olarak sentetik 40° programını kullanmanızı öneririz. Tülleri yıkarken ön yıkama gözüne deterjan koymayın. Ana yıkama gözüne az miktarda deterjan koyun. Aksi taktirde çok fazla köpük oluşacaktır. Bu durumda tülleriniz iyi temizlenemeyecektir.

C – Ekonomik Program – 3 – 30-60° ; Pamuklu eko. Bu program tasarruf sağlamak amacıyla pamuklu programında yıkanabilen çamaşırlarınızı daha kısa sürede çok iyi bir performans ile yıkamak için kullanın. Bu program diğer programlardan daha az enerji tüketimi yapacaktır.

Ön yıkamasız kısa program. Ana yıkama 3 durulama sıkma işlemi yapar. Tasarruf ısı derecesi ile doğrudan ilişkilidir.

DFG Programları ; Bu programlar sentetik ve ütülenmeyen pamuklu çamaşırların perdelerin yıkamasında kullanılır. Çamaşırlar daha fazla su ile hassas bir şekilde yıkanır.

D – Ön Yıkamalı Program ; Ön yıkama ana yıkama ve 3 durulama yapar.

F – Ön Yıkamasız Program ; Ana yıkama 3 durulama.

G – Kısa Program ; Az kirli çamaşırların (Sadece 1 kez kullanılmış, misafir havlusu, spor giyisileri … vb) temizlenmesi istenirse program düğmesi g ye getirilerek bu tip çamaşırlara özel bir kısa yıkama programı tatbik edilebilir. Son durulamadan sonra çamaşırlar durulama suyunun içinde kalır. Makine durur. Böylelikle çamaşırların susuz ortamda kırışmaları önlenmiş olur. Suyu boşaltmak yada sıkma yaptırmak istenirse H veya P programı kullanılabilir.

J ; Bu program ile yünlüler yıkanır. Bu program ön yıkamasız olup ana yıkama ve 3 durulamadan oluşur. Son durulamadan sonra çamaşırlar durulama suyu içerisinde kalır. Makine durur.

H ; Narin sıkma programı ; Bu programda çamaşırlara narin sıkma işlemi uygulanır.

P ; Program düğmesi p ye getirilerek makinenin içindeki su boşaltılabilir.

Ek Fonksiyon Tuşları

1/2 ; En ekonomik yıkama program seçim tablosunda önerilen miktarda çamaşır yıkandığında gerçekleşir. Daha az miktarda çamaşırların ekonomik şekilde yıkanmasını sağlamak için yarım yük fonksiyonunu seçiniz. Yarım yük tuşuna basıldığında standart konan çamaşır miktarının yarısı uygulanır. Aynı zamanda deterjan da yarım konulmalıdır.

Sıkma Devri Seçimi 700 « 1000 ; Bu düğmeye basıldığında ana program sonundaki yüksek devir düşürülerek sıkma sağlanır. Çamaşırlarınızı çamaşır makinesinde kurutmak isterseniz yüksek devir seçmeniz gerekmektedir. Çünkü iyi sıkılmış çamaşırlar çabuk kurur, enerji ve zaman tasarrufu sağlar.

Bilgi ; Aşınması kolay çamaşırlarınızın ömürlerini uzatmak için düşük devirde sıkma uygulayınız.

e Enerji Tasarrufu ; Bu tuşa basarak makinenizi çalıştırdığınızda önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlarsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir