Buzlablarının su akıtması şikayeti üzerine servislerimizden yardım isteyen müşterilerimizin cihazlarını incelediğimizde aynı sorunlar ile karşılaşıyoruz. Bu soruna neden olan etkenleri incelediğimiz bu makalemizi dikkatli bir şekilde okuyarak “buzdolabı su akıtıyor” şikayetinize çözüm bulmanızı umuyoruz.

Konuya no-frost buzdolaplarını dikkate alarak inceleyecek olursak buzdolabının su akıtma probleminin temel kaynağı buzluk kısmındaki giderin tıkalı olması diyebiliriz. Bu gider kanalının amacı buz eridiğinde suyun motor buharlaştırma tankına ulaşması ve buraya gelen suyun motorun sıcaklığı etkisi ile buhar olarak yok olmasıdır.

Ancak kanal da oluşabilecek herhangi bir sorun arızaya yol açabilir, motor tankı zamanla ve ortama bağlı olarak tozlanmış olabilir, bu toz ile birleşen su katılaşacağından motor sıcaklığına maruz kalıp buharlaşamaz ve arıza durumu ortaya çıkar. Bahsettiğimiz bu kanalın tıkalı olması da suyun cihaz içine akmasına sebebiyet verebilir. Kanallardan ilerleyemeyen ve biriken su cihazın içine akacağından tüketici “buzdolabı su akıtıyor” şikayeti ile servislere başvurmaktadır. Bu doğru bir adımdır çünkü bu kanallara müşterinin müdahale etmesi cihaz sağlığı açısından zararlıdır.

Buzdolabının su akıtmasına neden olan bir diğer arıza ise sebzelik arkasında bulunan tahliye kanalının tıkalı olmasıdır, tıkanıklık tüketici tarafından da temizlenebilir, ancak kanal temizlerken demir şiş gibi sert metaller kullanılmamalıdır.Bu kanal yalnızca kablo gibi yumuşak ve eğilebilen cisimler ile temizlenmelidir. Bu kanal ayda bir kere temizlenmeli ve tıkanıp tıkanmadığı kontrol edilmelidir.

No frost cihazlarda bu soruna neden olacak bir diğer etken ise oluk kanalındaki rezistans arızasıdır. Bu rezistans oluk kanalındaki buzların çözülmesini sağlar.Eğer bir arıza oluşursa kanal buzla dolacağından sular motor buharlaştırma tankına inemez ve cihaz içine dağılmaya başlar.

Buzdolabı lastiklerinin zamanla ve kullanıma bağlı olarak deforme olması su akıtmasına yol açabilir.Eğer dolap lastikleriniz eskisi gibi tutmuyorsa ve kapak kenarlarından su oluşuyorsa mutlaka buzdolabı lastiklerini değiştirmeniz gerekmektedir.Bu lastiklerin tamamen orjinal olması dolap performası ve enerji sarfiyatı açısında çok önemlidir.

Buzdolabının su akıtmasına neden olan bir diğer konu ise dolap kapağının açık bırakılmasıdır.Dolap kapağı uzun süre açık bırakıldığında buzlar eriyeceğinden kanalda bloklaşma meydana gelecek ve su akışı su kanalına olmayacak iç kısma akıtacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir