Bulaşık makinesinin kurutmamasının temel nedenleri arasında parlatıcı ürün kullanmamak yada bitmiş olduğunu fark etmemektir.

Elektronik cihazlar cihaz içerisinde parlatıcı kalmadığında ikaz lambası ile kullanıcıya bilgi verir ve parlatıcı koymak gerekir. Diğer cihazlarda ise parlatıcı göstergesi şeffaflaşması parlatıcının eksik olduğunun göstergesidir.

Kurutma performansı için parlatıcı 1 ile 7 arasında seviyeler şeklinde kullanılır . Bu seviyelerden en uygun olanı 4 dür. İyi bir kurutma performansı için yıkama yapmadan önce parlatıcı seviyesine mutlaka bakmalısınız.

Kurutma performansını etkileyecek bir diğer etken bulaşıkların diziliş şekilleridir. Örneğin bardakları ters koymadığınızda hem yıkama hem de kurutma performansı tüm bulaşıklarınızı etkileyecektir. Bazı mutfak gereçleri ters olarak koyulsalar dahi dizaynlarındaki bazı kusurlar makinenin kurutma yapmasını engellemektedir. Bu duruma altı oval ve içeri doğru çukur olan bardakları örnek verebiliriz.

İyi bir kurutma yapmak için program seçimi konusunda da dikkatli olmalıyız. Bulaşık makinenizi programlarken su sıcaklığı konusunda iyi düşünmeniz gerekmektedir. 30 – 40 derece programlar kurutma açısından verimli değildir. Bunun nedeni suyun iyi kaynatılamaması ve makine içinin iyi ısıtılamamasıdır.

Bulaşık makinenizi uzun süre kullandığınızda tıpkı çamaşır makineniz gibi rezistansı kirece maruz kalacak ve bu zamanla suyu ısıtmamasına neden olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi su sıcaklığı kurutma performansını doğrudan etkileyecektir. Kireç ile kaplanmış bir rezistans hem yıkama hem de kurutma açısında elverişsizdir.

Parlatıcıya alternatif olarak sirkenin kullanılmasından bahsedeceğimizi söylemiştik. Bir çok ev hanımı aile sağlığı açısından parlatıcı kullanmamayı tercih ediyor. Bunun nedeni parlatıcının durulama suyu ile birlikte makine tarafından kullanılması ve bulaşıklarda kimyasal kalacağı çekincesidir. Parlatıcıya alternatif olarak sirke kullanılabilir ancak sirke ile parlatıcı kadar iyi sonuçlar elde edilemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir